sobota, 2 maja 2015

Niepopularna Prawda: Labrador Retriever




Drugi odcinek Niepopularnej Prawdy, poświecę kolejnej lubianej na całym świecie rasie. Labrador Retriever, średniemu psu o uroczym uśmiechu. Powszechne zdanie o tym psie jest bardzo pozytywne. Wesoły, przyjacielski, aktywny. Każdy kto ma zrównoważonego labradora potwierdzi te słowa, ale co jeśli nie mamy takowego? Jeśli założyliśmy przy kupnie, że labrador musi być genialny i nic nie trzeba go uczyć? Otrzymamy psa nadpobudliwego, nerwowego, a nawet agresywnego. Niestety na ulicy spotykam takie okazy i nie są to wyjątki. Zazwyczaj labradory cierpią an brak posłuszeństwa i nadgorliwość.

Każdy pies, naprawdę każdy pies, rasowy czy kundelek wymaga socjalizacji i szkolenia. Tak samo labrador i to w szczególności. To psy łagodne, ale potrafią być jak już wspominałam nadgorliwe. Trzeba więc im wyznaczać granice, konsekwentnie i asertywnie. Te psy słabo znoszą krzyk. Mocno przywiązują się do człowieka, ale znów trzeba wyznaczyć granice. Pies nie może dominować.

Labrador to pies wszechstronny, ale najbardziej kocha wodę i aportowanie. To jego żywioł. Warto zapewnić mu takie rozrywki, dla jego zdrowia i własnego. Wybiegany labrador to szczęśliwy człowiek. Psy o takiej dozie energii muszą mieć okazję do jej wykorzystywania. Labrador to nie kanapowiec. Jednakże do agility może być za ciężki. Spacery z urozmaiceniem powinny mu wystarczyć, choć zdarzają się okazy nader ruchliwe.  Labradory dzięki ich przeznaczeniu, czyli polowaniom mają świetny węch, dzięki któremu  są często wykorzystywane do pracy w policji. Ale to nie oznacza, że jak kupimy labradora to będzie taki jak psy poszukiwawcze. Te psy są wybrednie wybierane spośród wielu, szkolone i niekiedy mimo tego ostatecznie się nie nadają. Nie oczekujmy więc, że kupując psa z pośledniej hodowli dostaniemy przewodnika bez niczego.

Charakter jako tako zakreślony, teraz co nie co o wyglądzie. Labrador to pies pracujący i co za tym idzie musi być zwinny. Nie może być za ciężki ani za lekki. Powinien być umięśniony, krępy i mocny. Niestety niektórzy hodowcy poszli w zła stronę i stworzyli za ciężki typ, popularny w Ameryce:


Za lekki:



Idealny:






Taki pies będzie miał problemy z stawami i poruszaniem oraz sercem. Ale za lekki typ nie będzie labradorem.  Dlatego trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrze sprawdzić hodowlę i nigdy nie kupować psa poza FCI. Labradory są podatne na dysplazję, ale jak wszystkie psy rasowe w Polsce przed rozmnożeniem muszą mieć badania pod względem dysplazji. Psów z dysplazją nie dopuszcza się do rozrodu, ale to nie znaczy, że choroba nie może wystąpić u potomstwa. Dysplazja może być nabyta, zazwyczaj przez nieostrożność właściciela, kiedy pozwala szczeniakowi i młodemu psu na nadaktywność. Psy do 1.5 roku życia powinny być forowane przed nadaktywnością.  Krzywy skok i już kontuzja gotowa. Dotyczy to głównie dużych i ciężkich ras.

Nota końcowa: labrador pies wesoły, idealny dla młodych, aktywnych ludzi, którzy mieli już kontakt z psami. Raczej nieodpowiedni dla osób niedoświadczonych. Potrzebuje czułości i uwagi. Wymaga dyscypliny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz